user_mobilelogo
HEAD guatemala

RADY NA CESTU DO GUATEMALY

 

Letem světem o Guatemale

Guatemala se nachází pod Mexikem, na východě sousedí s Belize a na jihu s Hondurasem a Salvadorem. Západní pobřeží omývá Pacifický oceán a podél něho se táhne pás 30 sopek z nichž jsou 3 vulkány stále aktivní. Na východě má Guatemala přístup ke Karibskému moři. Větší polovina státu se nachází v průměrné nadmořské výšce 1500 metrů nad mořem. Nejvyšší horou Guatemaly je sopka Tajumulco, která je 4420 metrů vysoká. Sever Guatemaly El Peten je již rovinatý a nachází se zde nejvíce původních pralesů.

Na území dnešní Guatemaly se dříve rozkládala Mayská civilizace. Ta sahala od Yukatánského poloostrova přes Guatemalu, Belize až po sever Hondurasu a Salvadoru. Podle Mayů vznikl svět 13. srpna v roce 3114 před naším letopočtem. Předklasická éra Mayů se datuje do období 2000 před naším letopočtem do roku 250 našeho letopočtu. V této době se začala formovat velká městská království jako byl např. El Mirador, Tikal, Copan, Calacmul, Teotihuacan a Caracol. Největší rozkvět Mayské civilizace probíhal v obodobí klasické éry mezi lety 250 do roku 900. Po tomto roku Mayská civilizace začala upadat pravděpodobně vlivem změny podnebí. Městské nádrže vody začaly vysychat a lidé odcházeli do menších vesnic blíže k vodě. Koncentrace moci, vědy, řemesel a obchodu se rozpadala. Mayové byli úžasní astronomové, bez současné techologie dokázali vypočítat solární rok přesněji než jak ho používá dnešní Gregoriánský kalendář. Při počítání používali dvacítkovou soustavu a své obrovské stavby stavěli, aniž by při přepravě stavebního materiálu použili kolo. Když v 15. století Kryštof Kolumbus objevil Ameriku, do Evropy přivezl brambory, rajčata, kukuřici a kakao. Americkým civilizacím však způsobil zkázu. V roce 1521 Hernán Cortéz dobyl Aztéckou říši v Mexiku a trvalo pouhé tři roky, než Španělé vstoupili na území dnešní Guatemaly. Během několika dalších let byla Guatemala již Španělsku podřízena (kromě Floresu v El Peten, který odolával 170 let). V roce 1541 bylo založeno hlavní město Antigua, které spravovalo území od Kostariky po jižní Mexiko. V roce 1773 bylo zničeno zemětřesením a hlavním městem se stalo město Guatemala City. V roce 1821 byla vyhlášena nezávislost na Španělsku. Od té doby se země postupně dostávala pod vliv USA a po druhé světové válce v roce 1951 došlo za přispění CIA k puči. Napětí mezi vládou a opozicí přerostlo v občanskou válku, která trvala 36 let až do roku 1996. Během ní bylo vyhlazeno na 400 vesnic a zemřelo 200 tisíc civilistů.

Dnes žije v Guatemale celkem 15 miliónů lidí, z toho čtvrtina (cca 3.5 mil) v hlavním městě Guatemala City. Většina obyvatel se hlásí k římským katolíkům. Téměř polovina Guatemalanů tvoří původní obyvatelstvo, které v různých oblastech mluví 23 odlišnými májskými nářečími. Polovina obyvatel žije v chudobě, téměř polovinu populace tvoří mládež do 15 let.

 

Víza: nepodléhá vízové povinnostiguatemala m

Výstup ze země: odletová taxa je vyžadována, 20 QTZ

Guatemalský konzulát: Hrusická 2513, 141 00 Praha 4, velvyslanectví je ve Vídni

Český konzulát: Avenida de las Americas 20-12, Zona 13, Guatemala City

Časový posun: -8 hodin SELČ

Počasí: v dubnu pěkné počasí

Kurz: 1 guatemalský quetzal GTQ stojí cca 2,5 CZK

Vzdálenost: Do Guatemala City 9808km

 

 

Kdy jet do Guatemaly

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Guatemaly jsou měsíce od listopadu do května. Velká část Guatemaly se nachází ve vyšších nadmořských výškách a je zde chladněji. Nejteplejším měsícem je duben, nejvíce srážek spadne v létě.

  

 

Co v Guatemale vidět a navštívit

guatemala 17

Každý rok navštíví Guatemalu téměř dva milióny turistů. Převážná většina z nich přijíždí z USA a z Kanady. Prvotřídními lákadly jsou koloniální Antigua na jihu země a májský Tikal na severu u hranice s Belize a s Mexikem. Klasická turistická trasa tedy začíná v Antigue, která byla téměř dvě stě let hlavním městem Střední Ameriky. Odtud cesta vede k vesnicím kolem jezera Atitlan, které je obklopeno majestátnými sopkami a jsou také navštěvovány kvůli výuce španělštiny. V této oblasti turisté také navštěvují místní trhy ve vesnici Chichicastenango nebo podnikají půldenní tůru na sopku Pacaya nebo dvoudenní tůru na sopku u vesnice Xela. Od jezera Atitlan z vesnice Panajachel se cestuje přes Antiguu do městečka Flores na severu, které je výchozím bodem k návštěvě majestátného Tikalu. Do Floresu se dá také dojet se zastávkou v Semuc Champey poblíž města Cobán a užít si přírody nebo přes Rio Dulce a Livingston na východě a užít si pro změnu karibské atmosféry.

Po méně turistické trase jezdí už jen "chicken busy"  a cestuje se s místními. Tato trasa vede do Tikalu od jezera Atitlan přes Chichicastenango přes hory do Nebaj a dále do Cobánu a do Semuc Champey a odtud už turistickým minivanem do Flores/Tikalu. Kdo se v Guatemale zdrží déle, obvykle navštíví jednoduše přístupný Májský Copán kousek za hranici v Hondurasu a ti nejzdatnější nepřístupný El Mirador u hranic s Mexikem. Kdo se chce vykoupat na černých plážích Pacifiku, jezdí například do Monterica.

 

 

Cestování do Guatemaly na vlastní pěst

guatemala 55

Při plánování cesty jsem okamžitě narazil na bezpečnostní aspekty. Bohužel už při prvních průzkumech jsem nacházel strašidelné příhody o přepadnutích, obavách při cestování nočními autobusy a skazkách o únosech. Navíc mnoho českých cestopisů na internetu zveřejněno není a i Lonely Planet je nezvykle plný varování. Nakonec jsem si udělal úsudek sám, převážilo nadšení z Mayských památek a tak jsem se přidal k těm dvěma miliónům cestovatelů a na cestu se vydal. Má zkušenost po absolvování cesty je taková, že při dodržování běžných zásad se na klasické turistické cestě není čeho bát (a Guatemala City do klasické cesty nepočítám).

Ačkoliv se to nezdá, do Guatemaly je to dále než třeba do Pekingu. Tomu odpovídá i velký časový posun 8 hodin. Když jsem šel spát, doma se vstávalo do práce. Během letu se nejčastěji přestupuje v Evropě a pak dále v rušné Miami a nebo na klidnějším letišti v texaském Houstonu. Přestup v USA bohužel vyžaduje vyřídit si ESTA registraci nebo mít platné vízum. Do Guatemaly již mohou čeští občané vstoupit bez víz.

Na cestu jsem si po vzoru posledních cest sbalil jen jen do malého cyklistického baťůžku – viz Rady "Co s sebou na cesty", který nakonec nevážil více než 6 kilogramů. Opět jsem měl hygienu v balení do 100ml a tak jsem si baťůžek mohl vzít s sebou na palubu letadla. Protože se dvě třetiny Guatemaly nachází ve vyšší nadmořské výšce, vzal jsem si i dlouhé kalhoty a kvůli výletu na činnou sopku Pacaya i uzavřené boty.

Na cestách jsem se potkával většinou s americkými turisty, kteří většinou uměli i španělsky. Ovládat španělštinu je v Guatemale velkou výhodou, ale angličtina se dá v turistických oblastech běžně uplatnit.

Guatemalská kuchyně mne nijak nenadchla. Občas jsem si chuť zlepšil mexickým buritem nebo fajitas, ale nejčastěji jsem jedl kuře s rýží a s všudepřítomnou fazolovou pastou, na ryby jsem prakticky nenarazil. V turistických místech stál oběd v restauraci cca 60QTZ, v pouličních jídelnách jednoduché jídlo 20QTZ. Litrové pivo Ballo stálo 27QTZ, litr vody 10QTZ.

Ubytování jsem měl zarezervované přes internet jen na první dny v Guatemale a poslední dny v Belize a ostatní jsem řešil operativně až na místě tak, že jsem požádal někoho na recepci, aby mi do další destinace zavolal a o rezervaci požádal. Na mé cestě se komáři nikde nevyskytovali a tak jsem po dlouhé době nemusel spát pod moskytierou.

Doprava je v Guatemale řešena dvěma způsoby: v turistických místech jezdí shuttle busy, což jsou malé bílé dodávky pro 15 lidí. Ty jezdí od dveří ke dveřím a dají se zajistit na recepci hostelu nebo přímo v kanceláři agentury. Přijedou i do Guatemala City do zóny 9, 10 a na letiště. Je to tedy výhodná varianta, jak z hlavního města rychle a jednoduše odjet. www.adrenalinatours.com nebo www.rainbowtravelcenter.com nebo www.posadadelosvolcanes.com. Ačkoliv se obvykle snažím naplánovat cestu tak, abych nestrávil polovinu dovolené na přesunech, v Guatemale se tomu člověk nevyhne. Především díky hornatému terénu jsou vzdálenosti extrémní a není vyjímkou, že přesun trvá i 10 hodin. Přes noc se dá cestovat jen na lince do Flores/Tikalu. Chicken busy zajišťují dopravu pro místní a jsou to vymóděné repasované americké školní autobusy.

V Guatemale se používá americký typ elektrických zásuvek.

 

 

NA WEBU JE

 

bude:

Barcelona, Andalusie, Gruzie, Arménie

37

zeme 100

ZEMÍ

411

dny 100

DNÍ

50 230

km 100

KM