user_mobilelogo

RADY NA CESTU PO VLASTNÍ OSE

goa

Při cestování po vlastní ose v cizí zemi se každý musí spolehnout především sám na sebe. Čím lépe se na cestu připravím, tím snadněji se v dané destinaci pohybuji – znáte to: těžko na cvičišti, lehko na bojišti. S přibývajícími zkušenostmi se cestuje lépe, proto pár rad na cestu uvádím v tomto článku.

 

 

Deset rad, jak se na cestách neztratit

 

Jak cestovat

Častokrát člověk až na cestách zjistí, že většinu věcí veze úplně zbytečně. S těžkým batohem se dá jen těžko procházet celý den po městě, pohybovat se v hromadné dopravě, stopnout si motorku nebo jet na kole. S objemným zavazadlem nenastoupíte do autobusu, na palubu letadla, nepoložíte si ho vedle sebe na lehátko ve vlaku. Pokud si člověk zabalí rozumně, bude se během cesty cítit svobodněji a cestu si více užije. Inspiraci, jak si na cesty zabalit, uvádím v článku "Co si vzít s sebou na cesty aneb jak si zabalit pod 6kg".

 

Jak si na cestách pomoci

Příprava před cestou je nutností a samotná trasa by měla být naplánována alespoň v hrubých rysech. Ne nadarmo platí pravidlo, že štěstí přeje připraveným. Během cesty je pak nedocenitelným pomocníkem např. průvodce Lonely Planet, jehož elektronická verze se dá naistalovat do telefonu, viz článek "Průvodci a mapy". Průvodce pak v průběhu samotné cesty pomůže ladit následné kroky v daných zastávkách.

Chytré telefony dnes nahradí počítač a ve spojení s wifi mohou mobilní aplikace cestování často usnadnit. Během cestování pomohou Google mapy s navigací, Maps.me, Google překladač, Tripadvisor, Booking.com, Kurzy měn, Počasí, Wikipedia, Apple Wallet, iBooks pro elektronické průvodce Lonely Planet, Play.cz, Spotify, SportsTracker, Skype a Facebook.

V turistických místech často pomohou zaměstnanci hotelových recepcí, kteří mohou poradit v angličtině nebo v místním jazyce někam zatelefonovat a provést rezervaci třeba ubytování v příští zastávce. Cestovní kanceláře pak mohou pomoci při rezervaci spojů nebo poradit s itinerářem. V neturistických místech nezbývá, než se spolehnout na dorozumívací prostředky místních lidí. V nejzazším případě k tomu může pomoci i překladač v chytrých telefonech.

 

Co dělat při ztrátě nebo odcizení

Při ztrátě, odcizení nebo poškození cestovního dokladu je nutné kontaktovat místní policii a místní české zastupitelství. Pro tyto případy je vhodné mít u sebe fotokopii cestovního dokladu a kontakty na české zastupitelství mít uložené v telefonu. Fotokopii pasu je nutné uschovat na jiném místě, popřípadě mít scan uložený v emailové schránce.

Při ztrátě, odcizení nebo poškození platební karty musí cestovatel neprodleně kontaktovat domácí banku. Z tohoto důvodu je vhodné mít u sebe kontakt do domácí banky.

V případě odcizení části vybavení, např. fotoaparátu, je nutné kontaktovat místní pobočku policie a nechat si vystavit protokol, a následně po příjezdu do České republiky kontaktovat svou pojišťovnu.

 

Jak postupovat při lékařském ošetření v zahraničí?

Cestovatel by se měl u lékaře prokázat kartou sjednaného cestovního pojištění a zároveň by měl kontaktovat asistenční službu domácí pojišťovny, u které má cestovní pojištění sjednané. Asistenční služba pracuje v českém jazyce 24 hodin denně 7 dní v týdnu a během hovoru by jí měl cestovatel sdělit nezbytné informace, jako jsou číslo pojistky, osobní údaje a údaje o incidentu. Po návratu do České republiky se dotyčná pojišťovna musí neprodleně kontaktovat a všechny doklady o úhradách lékařského ošetření se jí musí předložit k proplacení. Více ve článku "Pojištění".

 

 

Jak měnit peníze v zahraničí

Při přípravě cesty je vhodné stanovit si přibližně náklady během cesty a finanční prostředky rozčlenit na několik částí. Část pokrýt hotovostí, kterou by cestující měl mít během cesty uschovánu na více místech u sebe, a část pokrýt výběrem z ATM bankomatů.

Hotovost se smění ve směnárnách, kde člověk vidí okamžitou směněnou částku a může si ji porovnat s aktuálním kurzem. Směnárny však nemusí nabízet vždy nejvýhodnější kurz, typickým příkladem jsou letiště. Směnárny v určitých destinacích některé valuty směňují s nevýhodným kurzem nebo je nesměňují vůbec, proto je nutné zvolit si na cestu správnou měnu. Pak také mohou nastat i ty situace, kdy směnárny mění jen nové bankovky nebo jen bankovky některých hodnot.

U výběru z bankomatů je dobré mít na paměti, že peníze vydá jen bankomat, který je ATM. V zahraničí se požadovaná místní částka nejdříve převede kurzem kartové společnosti (VISA nebo MASTERCARD) na USD nebo EUR a z této měny pak domácí banka převádí částku na CZK kurzem Devizy-prodej (tzn. výhodnějším než Valuty-prodej). Při výběru z bankomatů se pak strhává poplatek, který se skládá z fixní a procentuální částky (např. 80CZK + 0.5% z výběru). Na cestách je vhodné mít u sebe více karet s vhodným denním limitem výběru a při výběru dbát bezpečnostních pravidel. Na cestovatelských fórech je možné také najít informace, zda jsou ATM bankomaty v dané destinaci napadány nelegálními skenery karet.

 

Co dělat, když dojde v zahraničí hotovost

V případě, že se cestovatel ocitne v zahraničí bez hotovosti i platební karty, dají se využít služby finančního institutu Western Union. Tato obchodní společnost má zastoupení ve 200 státech světa a hotovostní převod lze provést na 470 tisících zastoupeních. V České republice společnost zastupuje firma Intercash, s.r.o a mezi jejími smluvními partnery patří například sázková kancelář Tipsport nebo cestovní kancelář Čedok. V zahraničí lze peníze vyzvednout na přepážkách společností, které Western Union uvádí na svých stránkách. Odesílatel v České republice vyplní formulář, složí hotovost včetně poplatku, obdrží potvrzení společně s kontrolním číslem převodu (MCTN) a údaje zatelefonuje příjemci. Ten se na přepážce provozovny Western Union prokáže dokladem totožnosti a vyplní formulář, do kterého uvede odesílatele, očekávanou částku a číslo MCTN.

 

Co dělat a nedělat na cestách

Člověk by měl být během cesty v kontaktu se svými blízkými doma, nebo minimálně někomu blízkému dát předpokládaný itinerář. Ministerstvo zahraničních věcí také nabízí registraci v systému DROZD, viz "Užitečné odkazy".

Dbát základních bezpečnostních pravidel by měl každý nejen doma, ale i na cestách. Je nesmyslné se například procházet v prázdných nočních ulicích, být pod vlivem alkoholu, platit velkými bankovkami nebo sdělovat název hotelu.

V některých destinacích s možným výskytem tropických nemocí, mezi které patří např. malárie, je nutné obstarat si místní repelent na dezinsekci pokoje a osobní repelent, který je nutné mít neustále při sobě.

Při výběru mobilní telefonní sítě v zahraničí je vhodné nenechat si v telefonu vyhledat síť automaticky, ale zvolit si roamingového partnera manuálně. Telefon totiž obvykle vyhledá síť s nejsilnějším signálem, a ta nemusí být zrovna roamingová. V některých destinacích však domácí operátor nemusí mít smluvenou roamingovou dohodu s místním operátorem. V těchto případech je vhodné si koupit a aktivovat místní SIM kartu.

Pokud nemám lokální SIM kartu a data, nahrávám si mapy v telefonu na poslední WiFi. Snadněji tak najdu např. adresu svého ubytování.

Pokud se nechci ztratit, zaznamenávám si svůj pohyb na SportsTrackeru.

 

Jak si zajistit ubytování

Ubytování je vhodné si zajistit alespoň na první dny po příletu. Člověk se tak vyhne zbytečnému stresu po únavném letu, dostane jistotu azylu a čas na aklimatizaci a rozkoukání se. K tomu slouží webové stránky rezervačních agentur nebo porovnávačů stránek rezervačních agentur (viz článek "Ubytování"). Ubytování na další dny je možné si zajistit až na místě a využít tipů a referencí dalších cestovatelů. Výhodou je i to, že itinerář není pevný a člověk může cestovat podle toho, jak se mu kde líbí. Během cesty se dá ubytování zajistit opět přes internet - WiFi je dnes prakticky všude - anebo si na recepci zvoleného ubytování zavolat (nebo nechat si zavolat) telefonem.

Ubytování je možné najít i bez předchozí rezervace až v daném místě, pokud není turistická špička nebo na zvolené úrovni ubytování cestovateli až tolik nezáleží. V tomto případě je možné si pokoj prohlédnout a navíc zkusit usmlouvat cenu.

Na cestách se cestovatel často může setkat s neodbytnými nabídkami dotěrných naháněčů. Pro tyto případy stačí vyčíst si nějaký název hotelu z průvodce a naháněče odbýt sdělením, že rezervaci ubytování má v daném hotelu cestovatel již zajištěnou.

 

Jak se na cestách stravovat a nestravovat

Stravovat se na ulicích a na tržištích může být sice kulinářský zážitek, ale při nesprávném odhadu čistoty kuchyně a kvality potravin může způsobit nepříjemné zážitky, které se nemusí omezit jen na pár dní během cesty. Z některých destinací si cestovatel může domů přivézt bakterie a parazity, které ho následně donutí k častým a dlouhodobým návštěvám lékařů. Typickým příkladem může být Indie, kdy po návratu mohou následovat i několikaleté peripetie.

Podobná ostražitost platí i při konzumaci nápojů. Voda se pije jedině z balených lahví, u kterých je nutné kontrolovat neporušenost víčka a led do nápojů odmítat. Rovněž ovoce by mělo být umyté a oloupané.

 

V dopravních prostředcích

V tropických oblastech jsou zejména dálkové autobusy klimatizované a teplota uvnitř vozu často dosahuje nesmyslně nízkých hodnot. Je proto dobré mít u sebe teplejší oblečení, např. mikinu, která ochrání před nachladnutím. Při cestování autobusem je výhodou mít s sebou pouze malý baťůžek. Člověk si jej může vzít dovnitř a nevkládat jej do společného zavazadlového prostoru. Odpadají tak starosti, zda se s batůžkem na konečné stanici shledá.

Dotěrné nabídky rikšů, tuktukářů, motorkářů, taxíkářů a prodejců jízdenek zpravidla stačí odbýt s tím, že odvoz má již člověk zajištěný, nebo že cestuje organizovaně s cestovkou a průvodcem. Při cestování těmito dopravními prostředky je naopak vždy nutné dohodnout si pevnou cenu dopředu.

Při cestování nočním vlakem je nepostradatelný malý visací zámek na uzamčení zipu batůžku a lehký zámek na kolo, kterým se batůžek připevní k lehátku.

Při vnitrostátních i mezinárodních přeletech je vhodné si letecký spoj ověřit nejpozději 24 hodin před samotným odletem buď na internetovém portálu letecké společnosti "Kontrola rezervace" nebo na Zákaznickém servisu přímo u letecké společnosti. Více o cestování letadlem se můžete dočíst v článku "Co je důležité vědět před nástupem do letadla".

 

 

NÁSLEDUJ MNE NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH:  facebook instagram youtube 

 

 

POČET NAVŠTÍVENÝCH ZEMÍ

zeme 100

29

POČET DNÍ NA CESTÁCH

dny 100

338

POČET KM NA CESTÁCH

km 100

39 590