user_mobilelogo

chicagoPo zpřísnění bezpečnostních pravidel v letecké dopravě se často naskýtají otázky, co je možné vzít si sebou na palubu letadla, jak velká zavazadla je možné odbavit a jak se chovat. Přesné pokyny jsou vždy k nalezení v přepravních podmínkách daného dopravce. Souhrn následující postřehů uvádím proto jen jako orientační.

 

 

Jak se dopravit na letiště Václava Havla

 

Městská hromadná doprava

Jedna z možností, jak se dopravit na letiště, je městská hromadná doprava:

  • z metra trasy A Nádraží Veleslavín (v provozu od 7.4. 2015) jede MHD linka č. 119 (15 min)
  • z metra trasy A Petřín jede MHD linka 191 (24 min)
  • z metra trasy B Zličín jede MHD linka č.100 (16 minut)
  • z metra trasy B Anděl jede MHD linka 191 (48 min).
  • z vlakového hlavního nádraží autobusovou linkou AE (Airport Expres). Ta však nejezdí v nočních hodinách (z hl.n. 6:35 - 22:05), v nočních hodinách zajišťuje dopravu autobusová linka č.510 na trase Na Beránku – Kačerov – I. P. Pavlova – Petřiny – Divoká Šárka – letiště.

 

Doprava autem a parkování na letišti

Jinou možností, jak se dostat na letiště, je objednat si taxi, které stojí ze stanice Dejvická přibližně 400CZK nebo jet vlastním autem a zaparkovat na letišti.

Pro krátkodobé parkování jsou u Terminálu 1 (non Schengen lety) a u nového Terminálu 2 (Schengen lety) krátkodobá parkoviště P1 Express a P2 Express, kde je možné parkovat zdarma jednou za 24hod po dobu 15 minut. Každý další vjezd je již zpoplatňován 100CZK (platí od začátku července 2018, některé taxislužby přičítají tento poplatek 50CZK/100CZK k ceně jízdy). Pro delší stání je možné parkovat za 50CZK/hod v parkovištích Comfort (C) a Economy (B), viz Mapa parkovišť na letišti. 

Pro dlouhodobé parkování se nabízí hned několik možností: buď zaparkovat auto přímo na letišti v parkovištích Smart (A), Comfort (C) nebo Holiday (D), viz Parkování na letišti - online rezervace, nebo auto zaparkovat 5 minut od letiště na parkovišti vhodném pro krátkodobé i dlouhodobé parkování. Tady se nabízí např. Go parking (zvýhodněná cena přes Promo kód: POV952) nebo rodinné Parkování R7.

 

 

Před nástupem na palubu

 

Doklady

Do letadla se nemůže nastoupit bez potřebných cestovních dokladů jako je pas (v rámci Shengenského prostoru občanský průkaz) nebo vízum a bez platné palubní letenky (ta se v případě nízkonákladových aerolinek musí s předstihem vystavit on-line, jinak může být vystavení až na letišti zpoplatněno). Od 27. 6. 2012 musí mít svůj cestovní doklad i děti. Přečtěte si aktuální seznam zemí, kde je nutný cestovní pas nebo jen občanský průkaz. Zároveň si nezapomeňte zkontrolovat ideálně 2 měsíce před odjezdem platnost dokladů, ať to nemusíte řešit na poslední chvíli.

 

Čas odbavení

K odbavení svého letu se cestující musí dostavit s dostatečným časovým předstihem. Například na letišti Václava Havla dochází k ukončení odbavení 40 minut před plánovaným odletem. Na velkých obrazovkách jsou v letištní hale zobrazeny všechny odlety a k nim přiřazena čísla odbavovacích přepážek. Přepážky jsou obvykle k danému letu otevřeny cca 2 hodiny před odletem daného spoje. U přepážky se kontrolují doklady a váha zapsaného zavazadla a vystaví se doklad o zavazadle a palubní lístek. Odbavené zavazadlo může být s vyjímkou cesty do USA uzamčeno (resp. může být uzamčeno zámkem s certifikací TSA) a mělo by mít připojenou visačku minimálně se jménem a telefonním číslem.

Po odbavení na terminálu 2 (Shengen) se cestující odebere k bezpečnostní kontrole, kde se nejdříve kontrolují rozměry příručního zavazadla a poté se prochází bezpečnostním rámem. Tady je nutné odložit do připravených přepravek všechny kovové předměty včetně opasku od kalhot a z příručního zavazadla vybalit laptop. Po průchodu touto kontrolou následují obchody a restaurace. K samotné bráně daného spoje se cestující musí dostavit přibližně 30 minut před odletem.

U terminálu 1 (non Shengen spoje) se po odbavení nejdříve prochází kvůli opuštění Shengenského prostoru kontrolou pasů, následují obchody a restaurace a bezpečnostní kontrola se provádí až u samotné odletové brány.

 

Maximální rozměry a váha zavazadla

Dopravce přepraví zdarma zapsaná (odbavená) zavazadla, která odpovídají váhovým a rozměrovým limitům. Např. ČSA a Lufthansa přepraví každému dospělému cestujícímu ve třídě economy jedno zavazadlo o váze do 23kg. Takové zavazadlo musí mít součet všech 3 rozměrů menší než 158cm. Maximální hmotnost zavazadla nesmí přesáhnout 32kg (kromě jasně stanovených výjimek). Travel Service mění váhové limity zavazadel od 1.5. 2012 a zdarma přepraví zavazadlo jen do váhy 15kg.

Nadváha zavazadla (tzn. v případě ČSA od 23,1kg do 32kg) se zpoplatňuje a poplatek se pohybuje v rozmezí 100-130 Euro podle toho, kam se letí. Rovněž nadrozměr (158-203cm) je zpoplatněn v rozmezí 70-175Euro dle cílové destinace. Zde spadá např. sportovní vybavení, které se odbavuje na přepážce Nadrozměrná zavazadla. Travel Service si od 1.5. 2012 za nadváhu zavazadel od 15,1kg do 23 kg od 1.5. 2012 účtuje poplatek 750CZK a za nadváhu od 23,1kg do 32kg poplatek 1250CZK. Lufthansa účtuje nadváhu po Evropě 50 Euro a po světě 100Euro, nadrozměr po Evropě 100 Euro a po světě 200 Euro.

Na palubu letadla je dovoleno si vzít jedno zavazadlo příruční (nezapsané, kabinové), pokud takové zavazadlo nepřesáhne hmotnost 8kg a rozměry 56x45x25cm (55x40x23cm v případě Lufthansy).

Nízkonákladové aerolinky tvoří samostatnou kapitolu, proto je nutné pečlivě číst přepravní podmínky.

 

Letuska letenky

 

  

Zakázané předměty

Podle mezinárodních předpisů nesmí mít cestující během přepravy u sebe ani v příručním zavazadle zakázané předměty jako jsou zbraně, střelivo, nože, přeměty sečné a bodné povahy (tzn. ani nůžky na manikúru) a hračky nebo makety odpovídající skutečným zbraním. Bezpečnostní kontrola odebere i zapalovač, i jakékoliv spreje nebo repelenty.

Naopak v zapsaném (odbaveném) zavazadle nesmí cestující převážet například peníze, šeky a jiné cennosti, dále pasy a jiné identifikační doklady, klíče, brýle, šperky, umělecké a křehké předměty, mobilní telefony, fotoaparáty, videokamery a jiná elektronická zařízení včetně počítačů.

Na palubu letadla je možné si vzít jen malé množství tekutin (to se týká nejen nápojů, ale i například krémů, opalovacích krémů, parfémů, šampónů, zubní pasty, deodorantů, pěny na holení) a to v balení do 100ml (existují však vyjímky, např. při cestování s malými dětmi ...). Všechna balení musí být umístěna v průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o obsahu do 1 litru (ten se dá v nejhorším případě pořídit za poplatek i na letišti, jinak s dá běžně koupit např. v drogérii DM). Na palubu letadla je však možné si vzít nápoje zakoupené ve free-shopu při přestupu v rámci Evropské Unie. Toto pravidlo neplatí při přestupu mimo Evropskou Unii nebo při přestupech do USA.

Samostatnou kapitolou je cestování s léčivy, konkrétně s injekčními stříkačkami. Pokud cestující doloží např. zdravotním průkazem, že potřebuje tato léčiva na palubě, je mu to umožněno celkem bez problémů.

 

 

Během letu

 

Použití elektronických zařízení na palubě letadla

Během nápisu “Připoutejte se” se nesmí používat žádné elektronické zařízení, opěradlo musí být ve svislé poloze a stolek musí být složený. Po zhasnutí světelného nápisu "Připoutejte se" dovolují některé letecké společnosti použití malých elektronických zařízení jako jsou tablety, čtečky knih a chytré telefony s vypnutými rádiovými funkcemi v tzv. Flight módu ("Letadlo"). Např. ČSA povoluje použití těchto zařízení ve svých letadlech od 30.3. 2014 a podobně je to např. u leteckých společností Lufthansa, Emirates nebo Austrian Airlines. Mobilní telefony, které nemají aktivován mód "Letadlo" se nesmí po celou dobu letu použít. Pravidla pro použití notebooků zůstávají nezměněna, tzn. mohou se po zhasnutí světelného nápisu "Připoutejte se" použít bez rádiových modulů (např. WiFi). Cestující by s použitím elektroniky měli vyčkat do vyslechnutí bezpečnostních pokynů před startem letadla, při porušení zákazu hrozí pokuta až 100 000 Kč. Elektrické přístroje při letu do USA musí být kvůli kontrole nabité.

 

 

Po přistání

 

Reklamace zavazadel

Při odbavení by k zavazadlu měla být připojena visačka minimálně se jménem a telefonním číslem pro případ, že by došlo k chybné přepravě. Zavazadlo, které putuje do zavazadlového prostoru letadla, může být s vyjímkou cesty do USA uzamčeno.

Zavazadlo se může při přepravě zpozdit, ztratit, poškodit nebo v zavazadle může něco chybět. V těchto případech je nejlepší ihned kontaktovat přepážku Reklamace zavazadel nebo reklamaci uplatnit písemně do sedmi dnů (v případě poškození nebo ztráty obsahu zavazadla). Zavazadlo se považuje za ztracené po 21 dnech a pak lze uplatňovat náhrada škody. Náhrada se může požadovat do 21 dnů i při prokázání výdajů spojených se zpožděním zavazadel.

 

Kompenzace za zpožděný let

Podle evropské legislativy vzniká v určitých případech nárok na finanční kompenzaci (až 3 roky zpětně) za výrazné zpoždění letu (více než 3 hodiny), zrušený nebo přesměrovaný let. Povinnost odškodnění se vztahuje na pravidelné, charterové i nízkonákladové lety uskutečněné evropským dopravcem nebo z území Evropské Unie, Norska, Islandu a Švýcarska. V takových případech se cestující může domáhat kompenzace přímo u dopravce, případně i soudní cestou, nebo stačí jednoduše kontaktovat specializované právní společnosti, např. vasenaroky.cz.

  

vasenaroky 160601 970x310px v001

 

 

Hledáte letenky? Zkuste letenky Kiwi.com.

 

 

 

facebook

Instagram 2

 

youtube