user_mobilelogo

madeira1

Madeira v portugalštině znamená „Ostrov dřeva“, ale díky příznivé poloze s příjemným subtropickým podnebím se ostrovu přezdívá „Ostrov věčného jara“. Madeira se totiž nachází jižněji než Evropa na stejné zeměpisné šířce jako severní okraj africké Sahary, 1000km od portugalského pobřeží. Okolní hluboké vody Atlantického oceánu tlumí teplotní rozdíly mezi zimním a letním obdobím. Výsledkem je tak věčné jaro.

 

 

Kdy na Madeiru cestovat

Díky počasí je dnes Madeira druhým domovem pro mnoho Angličanů, kteří se ze sychravějšího severu přestěhovali na klimaticky příznivější ostrov. Na Madeiře jsou průměrné denní teploty v rozmezí od 17 stupňů v lednu po 25 stupňů v srpnu a tak se dá na Madeiru cestovat prakticky po celý rok. Přesto nejvhodnějším obdobím, kdy jet na Madeiru, jsou s ohledem na počet deštivých dnů a délku slunečního svitu měsíce mezi březnem a listopadem. Na Madeiře se teploty mění s nadmořskou výškou, protože ostrov má značně rozeklaný povrch s nejvyššími horami okolo 1800 metrů nad mořem. Horské pásmo, které vede po celé délce ostrova od východu k západu, zachycuje na severní straně pasátové větry s dešťovými srážkami a vzniká tak značný rozdíl mezi deštivým severem a slunečným a sušším jihem.

madeira3

 

 

Madeira je rájem turistů

Na Madeiru přijede ročně jeden milión turistů, což je čtyřikrát více než počet stálých obyvatel. Na ostrov se nejezdí ani tak za koupáním, jako spíš za přírodou. Na ostrově je totiž jen jedna stometrová písčitá pláž Prainha u městečka Canical, městská pláž ve Funchalu a už jen několik malých kamenitých pláží. Většina hotelů však nabízí do moře přístup po schůdkách nebo malých žebřících.

Madeira je především rájem turistiky. Na ostrově byl v horách v minulých stoletích vybudován systém zavlažovacích kanálů, tzv. levád, kterými se voda přiváděla z deštivého severu na jižní slunečný svah. Na ostrově je postaveno přes 2000 kilometrů těchto levád (z toho 40 kilometrů v tunelech) a tak se z nich staly ideální trasy pro túry úchvatnou přírodou.

 

 

Jak poznávat Madeiru

Na Madeiru se dá letět běžnou linkou nebo charterovým letadlem některé z cestovních kanceláří, které organizují na ostrov zájezdy, a ubytování se dá zajistit v soukromí. Výhodou je zůstat ve Funchalu, protože na většinu levád se dá dostat levným autobusem a po celodenní túře opět jednoduše nasednout na autobus a dopravit se zpátky. Popis levád i s jízdním řádem autobusů je možné si zakoupit v informačním středisku ve Funchalu na hlavní ulici Avenida Arriaga. Levády jsou dle obtížnosti označeny modrou, červenou a černou barvou. Některé vedou i v tunelech, proto se hodí výkonná cestovní svítilna nebo čelovka.

madeira2

Vzdálenější místa však pronájem auta vyžadují, to ale nepředstavuje větší komplikaci, protože na Madeiře je okolo 30 autopůjčoven, které nabízejí auta za příznivé ceny. Autem se tak dají navštívit exotické levády jako jsou Calderaio Verde, kde je na konci trasy člověk odměněn pohledem na stometrový vodopád, nebo leváda Rabacal s napojením na mohutný vodopád Risco a jezírko 25 fontes. K návštěvě se nabízí i Porto Moniz, kde jsou v rozeklaných přímořských skaliskách vybudované rozmanité bazénky, Sao Vincente známé svou jedinečnou sopečnou jeskyní, nebo Cabo Girao, který je nejvyšším útesem v Evropě.

Na Madeiře po celý rok stále něco kvete. Velkou turistickou atrakcí je však „Slavnost květů”, která se odehrává druhou sobotu a neděli po velikonocích. Ulicemi procházejí květinové průvody s alegorickými vozy. Od konce srpna do října probíhají na Madeiře slavnosti madeirského vína (to chutná podobně jako portské), obdoba našeho vinobraní.

 

Více o cestě na Madeiru se můžete dočíst v cestopise.

 

 

 

facebook

Instagram 2

 

youtube