user_mobilelogo
HEAD Maroko

RADY NA CESTU DO MAROKA

 

Kdy jet do Maroka

Většina Maroka patří stejně jako jižní část Evropy do mírného pásma subtropů se suchými léty a deštivými zimami. Výrazný vliv na podnebí má právě pohoří Atlas, který zadrží většinu srážek, a proto na jihu převládá pouštní klima. Nejideálnější dobou, kdy jet do Maroka, je jaro nebo podzim.

  

 

Co v Maroku vidět a navštívit

Maroko je bohaté na kontrasty: na západě má kilometry pláží na březích Atlantiku a Středozemního moře, ve vnitrozemí zasněžené špičky hor Rifu, Vysokého a Středního Atlasu, mezi pohořími zelená údolí a na jihu pouštní oblasti s kasbahy.

Mezi klasické zastávky při putování Marokem patří města Essaouira, El Jadida, Cassablanca, Rabat, Volubilis, Meknes, Fes a Marrákeš. Turisté také cestují přes Atlas do pouště, především k písečným dunám Erg Chebbi, které se nachází za městem Merzouga. Odtud se pak pokračuje dále údolím kasbahů, které se linou podél karavaních cest mezi Erfoudem a Ourzazatem - krásný je především kasbah Amridil v oáze Skoura. Světově známý je ksar Ait Ben Haddou, který se nachází po cestě z Ourzazate do Marrákeše, a který již mnohokrát posloužil věhlasným filmovým tvůrcům. 

Kdo má více času, může si do svého itineráře přidat Tanger či modrý Chefchaouen nebo vystoupat na nejvyšší horu Vysokého Atlasu Toubkal (4 167mnm). Krásný je i okruh Antiatlasem přes Tafraoute a Tiznit. A do Maroka se také přijíždí kvůli koupání v Agadiru.

 

 

Cestování do Maroka na vlastní pěst

Maroko jsem s odstupem třinácti let navštívil dvakrát. Pokud jsem při první návštěvě měl pocit, že občas se Maročané chovali k turistům s určitým despektem, při druhé návštěvě jsem už tento pocit neměl a cítil se bezpečně. Že je Maroko bezpečné si myslím stále i s ohledem na incident, který se stal v souvislosti se skandinávskými turistkami na úpatí hory Toubkal v prosinci roku 2018. Nutno však podotknout, že se při cestách vždy snažím používat zdravý rozum a dodržují určitá pravidla cestování a místní zvyklosti.

sahara

 

Vstupní formality

Při splnění určitých podmínek není pro vstup do země pro občany ČR nutná vízová povinnost, viz mzv.cz. Při vstupu se vyplňuje imigrační formulář, při opuštění země je nutné mít vytištěný boarding pass, který se musí nechat potvrdit na check-in přepážce a následně se vyplňuje formulář při opuštění země.

 

Cestování po Maroku

Nejjednodušší cestování v Maroku je pomocí pronajatého auta, což byl můj případ během druhé návštěvy země. Auto jsem si půjčil u společnosti Hertz přes stránku rentalcars.com, vyzvedl ho na letišti ve Fesu a vrátil na letišti v Marrákeši. Silniční síť je kvalitní, ikdyž jsem se párkrát nevyhnul přejezdu po vyschlém korytu řeky. Určitou zvláštností při řízení se může zdát přenost v jízdě na velkých kruhových objezdech autům, které na kruhový objezd teprve vjíždí. Litr benzínu stojí cca 10 Dirhamů. Z vlastní zkušenosti doporučuji dodržovat dopravní předpisy, zejména rychlost. Policisté jsou jsou velice aktivní a používají mobilní i stacionární radary.

Alternativou k cestování autem je možnost cestování místními autobusovými linkami. Jízdenky se dají rezervovat i online přes rezervační strány společností Supratours a CTM.

 

Ubytování

Ubytování jsem řešil s předstihem přes globální rezervační stránky Booking.com a Agoda.com, příklady ubytování uvádím v cestopise. Maroko nabízí široký rozsah ubytovacích možností od couchsurfingu, levných hotýlků a hostelů až po dražší riády. V pouštních dunách Erg Chebbi se nabízí ubytování v kempech.

 

Stravování

Stravovat se dá na pouličních trzích od cca 15 Dirhamů a v místních restauracích od 30 Dirhamů a v turistických restauracích od 80 Dirhamů. Tradiční marocké jídlo je tažin, což je pokrm připravovaný v keramických nádobách. Můžete si dát zeleninový tažin nebo i tažin s masem, nejčastěji s kuřecím.

 

Ostatní zvláštnosti

Při cestování v Maroku narazíte na typická místní názvosloví: ksar je hliněná opevněná vesnice, kasbah je hliněná pevnost, agadir je obylná sýpka, dar je tradiční marocké obydlí s vnitřním dvorem, zatímco riad je tradiční obydlí s vnitřním atriem nebo zahradou, oued a wadi je řeka (často jen její koryto), souk je trh.

Peníze se dají vybírat z ATM bankomatů a měnit ve směnárnách.

V Maroku se používá stejný typ elektrických zásuvek, adaptér není třeba.

 

 

 

 

facebook

Instagram 2

 

youtube